Fyzika je vědní obor, který se zabývá studiem základních principů, zákonů a jevů přírody, včetně hmoty, energie, prostoru a času. Tento obor se snaží pochopit, jak vesmír funguje na nejzákladnější úrovni a jak se různé objekty a síly chovají a interagují mezi sebou. Celkově řečeno, fyzika hraje klíčovou roli ve formování moderní společnosti a je základem pro mnoho aspektů našeho každodenního života a budoucího pokroku.
Porozumění fyzice na základní úrovni umí zjednodušit každodenní život nejen na stavbě a dílně. Ostatně to jak se tlakuje voda, odtéká odpad nebo běží elektrony v zásuvkách a světlech je jen nejzákladnější fyzika.
Kromě této praktické fyziky je pro mě fascinujícím dobrodružstvím objevovat jak fungují různé dnešní technologie, obzvláště ty, které nás obklopují: třeba motory, mikrovlnky, mobily… je to obohacující bádání.
K nějvětšímu úžasu mě vedou věci, které jsou u hranic dnešního poznání a možností. Družice, vesmírné stanice, astronomie… a druhým směrem urychlovače částic, subatomární fyzika a jejich síly.
Celestron EDGE HD 8” AVX GoTo 203/2032mm SCT
Z mého podnětu, v rámci projektu Rozvoj infrastruktury pro odborné vzdělávání ZŠ Pozořice, jsme pro školu pořídili moc pěkný hvězdářský dalekohled Celestron. Naučil jsem se ho ovládat a dlouho jej používal k radosti dětí.
Většinou ve spojení s krátkým povídání o vzniku hvězd a prvků těžších než železo… přivezl jsem dalekohled na místo pozorování (třeba škola v přírodě nebo tmavá zahrada za školou), napojil na zapalování v autě, zaměřil jej a pozorovali jsme dvojhvězdy, planety, měsíční krátery, mlhoviny a galaxie.
Světelné znečištění
Když jsme u té astronomie… světelné znečištění pro mě není jen otázka toho, že ve městech hůř vidíme hvězdy. To je sice škoda sama o sobě, ale ve skutečnosti jde o širší zásah do nočního prostředí, které má mít svou přirozenou podobu. Když si noc přesvítíme, nevyrábíme tím jen „víc bezpečí“, jak se někdy automaticky předpokládá, ale zároveň si bereme něco, co má svou hodnotu biologickou, krajinou i kulturní. Podle mě jsme si na přemíru světla zvykli natolik, že už ani nevnímáme, jak nepřirozené vlastně je, když svítíme všude, pořád a často i tam, kde to není vůbec potřeba.
Vadí mi na tom i ta praktičtější rovina. Silné nebo špatně mířené světlo člověku často nepomáhá lépe vidět, ale naopak oslňuje, leze do oken, ruší spánek a dělá z noci něco mezi večerem a provozní halou. A to nemluvím jen o lidech. Noční živočichové, hmyz, ptáci i rostliny mají tmu jako přirozenou součást svého fungování, ne jako nějaký zbytečný zbytek po dni. Když jim ji vezmeme, měníme jejich orientaci, rytmus i chování. Podle mě je docela rozumné brát tmu jako součást zdravého prostředí, podobně jako bereme vážně ticho, čistý vzduch nebo vodu.
Nejsem pro to, aby se přestalo svítit úplně. Spíš mi dává smysl svítit patřičně, cíleně a střídmě. Tedy jen tam, kde je to opravdu užitečné, jen po nezbytnou dobu a takovým světlem, které neoslňuje a nerozlévá se zbytečně do okolí a na oblohu. V tom je podle mě celé jádro problému i řešení zároveň: nejde o boj proti světlu jako takovému, ale proti jeho nadbytku, nešikovnosti a bezmyšlenkovitosti. Chránit tmu pro mě není žádný romantický rozmar, ale docela normální snaha neplýtvat, nerušit a nepoškozovat prostředí víc, než je nutné.
Kvantová fyzika
Kolem kvantové fyziky je stran alternativní spirituality spousta povídaček a výmyslů. Manipulátoři, šarlatání a pseudo kouči akorát používají pojmy z oboru, o kterém nic nevědí a tak se snaží oblbnout důvěřivé lidi. Nenechte se napálit. Co jsou to kvanta, jak fungují subatomické částice…
Začít můžete přednáškami z fyziky, podle mě srozumitelně o nich mluví prof. Kulhánek na svých přednáškách pro studenty ČVUT, nebo vzdělávacím webu Aldebaran. Videa z přednášek (celé ročníky zdarma!) jsou na youtube. Nemusíte se učit přímo počítat rovnice, abyste pochopili, jak fyzika funguje. Poslechněte a rozumějte:
Popularizace
Když přednášky z ČVUT nejsou úplně pro vás, můžete se obrátit na spoustu srozumitelnějších a krásně zpracovaných pořadů. V české televizi běží Hyde Park Civilizace. Na Českém Rozhlasu vysílají čtyři mně milé pořady: Meteor, Planetárium, Leonardo Plus a Magazín Experiment.
Samozřejmě nabídka je mnohem širší. Je fajn sledovat pořady hvězdáren (klasika třeba Brno, Praha), univerzit a akademie věd. Mezi mnou pravidelně sledované youtube patří fyzikální čtvrtky na CVUTFEL a nejen fyzikální LLionTV.